Existují nějaké pokyny k přijímání na ruku? Myslím tím způsob, jakým způsobem vložit eucharistii do úst. Dlouhou dobu přijímám přímo z dlaně (neberu hostii do ruky)a dnes jsem při přijímání dostala vynadáno, že se to tak nedělá :-)Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Smyslem je, aby i přijímání na ruku vyjádřilo respekt a úctu k Tomu, koho přijímám. Jednoznačně je při přijímání na ruku více prostoru k vyjádření toho, jak člověk k přijímání přistupuje. Při podávání do úst se to tolik pozorovat nedá, při přijímání na ruku podávající vidí, kdo přichází zbožně a s úctou a kdo si tuto frontu odstojí jen v rámci povinnosti, kterou asi pořádně nechápe.

Nicméně k dispozicím:

věřící přistoupí s rozevřenými dlaněmi obou rukou, kde (alespoň u praváků) je pravá ruka dole a v dlani pravé ruky leží levá. Vytvoří tak společně jakousi kolébku nebo "trůn".
při přijetí na levou dlaň, po výzvě „Tělo Kristovo" věřící odpoví „Amen". (stejně jako při přijímání do úst.)
s hostií na dlani udělá krok do strany, aby umožnil tomu, kdo je v řadě za ním postoupit na jeho místo
ještě před podávajícím pak uchopí hostii z levé dlaně mezi prsty pravé ruky a vloží do úst
během přijímání věřící dává pozor, aby nenechal upadnout žádný úlomek hostie (a při výrobě hostií se má dbát na to, aby drobily co nejméně). Dělávám to tak, že po přijetí hostie se vrátím na místo se zavřenou levou dlaní a na místě se pak ještě jednou přesvědčím a případně přijmu zbylé úlomky
zvláště dětem a mládeži se přitom doporučuje pečlivě dbát na čistotu rukou.

U těch co jsou zvyklí jíst levou rukou se dlaně jednoduše prohodí. Protože k přijetí na ruku jsou tedy nutné obě ruce, není možné, aby jedna z rukou byla zaneprázdněna něčím jiným.

Na otázku odpověděl: Miloslav Chrást SSS

Sobota 17.4.2021
    18:00     Mše sv     Aš kostel

Neděle 11.4.2021